ابتدا باید بدانیم مچ پا دقیقا در کدام قسمت پا قرار دارد و چه استخوان هایی در مچ پا وجود دارند، تا بتوانیم در ادامه مطلب، بیماری های شایع در ناحیه مچ پا و دردهای مچ پا را به خوبی توضیح دهیم.

مچ پا

در مچ پا هفت استخوان وجود دارد به نام : پاشنه، ناوسان، میخی های (داخلی، خارجی،میانی) ، تاسی، قاب

مچ پا ناحیه ی بین پا و ساق می باشد که مقاومت خوبی دارد و فشارهای زیادی از جمله وزن به آن وارد می شود.

برای تشخیص بیماری های مچ پا از تصویر برداری و رادیوگرافی استفاده می شود. اگر به علت درد و یا مشکلات در ناحیه ی مچ پا به پزشک مراجعه کنید، معمولا پس از معاینه و گرفتن شرح حال، پزشک از شما یک عکس رادیو گرافی و یا ام آر ای، سونوگرافی و دیگر روش های تصویر برداری را با توجه به دسترسی و شرایط بیمار تهیه خواهد کرد.

مشکلات رایج در مچ پا

بیماری-های-مچ-پا

بیماری-های-مچ-پا

  • پارگی رباط

بسیاری از عوامل ممکن است باعث آسیب به ناحیه رباط شده و یا آن را پاره کند. ایجاد مشکل در ناحیه مچ پا عارضه هایی را به همراه دارد. از مهم ترین و آزاردهنده ترین مسائل برای پارگی رباط ، درد است. اگر در این ناحیه دچارمشکل شوید، معمولا درد نسبتا زیادی دارید وآسیب یا پارگی رباط در اکثر مواقع باعث : ورم، قفل شدن مچ پا ،اذیت شدن حین راه رفتن و… خواهد شد.

درمان : با توجه به تشخیص و نظر پزشک ارتوپد ، استراحت، فیزیوتراپی و یا درصورت لزوم درمان جزئی رباط یا جراحی و.. درمان انجام خواهد شد.

  • تورم در استخوان مچ پا

معمولا ورم در ناحیه تاندون و رباط ایجاد می شود. و ممکن است باعث پیچ خوردن پا و یا درد شود و حتی ممکن است فرد دردی احساس نکند . برای تورم در استخوان ها معمولا دارو های ضدالتهاب تجویز می شود.

  • پیچ خوردگی

یکی از شایع ترین درد ها در ناحیه مچ پا به علت پیچ خوردگی می باشد و ممکن است باعث پارگی در نواحی رباط های خارجی پا شود و یا تنها باعث کشیدگی رباط گردد.

  • تارسال کوالیژن :

این بیماری مادرزادی و ژنتیکی است. زمانی که در دوران جنینی استخوان های پا از هم جدا نشوند، استخوان ها اتصال پیدا می کند و به همین صورت فرد، رشد می یابد و ممکن است سال ها بگذرد و بیمار بعدا متوجه بیماری خود شود.

امروزه بیماری های مچ پا در بسیاری از افراد مشاهده می شود و آسیب هایی را به همراه دارد.

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر صابری دیدن فرمائید.

  • تاندونیت و یا التهاب تاندون

این مشکل براثر نیروی زیادی که به مچ پا ممکن است بیاید ایجاد می شود، مانند حرکت شدید پا به سمت خارج و یا فشار زیاد به این ناحیه و…

افرادی که این عارضه را دارند معمولا: با ایجاد فشار در ناحیه ی مورد نظر درد بیشتر احساس می کنند، مکرر دچارپیچ خوردن پا می شوند، بیمارمایل است پا را به سمت داخل حرکت دهد، درد مبهم که با راه رفتن و یا فشار بیشتر خواهد شد و …

  • استئوکندریت دیسکانت مچ پا

زمانی که خون به استخوان های زیر غضروف نرسد و به دنبال آن قسمتی از استخوان های مفصل آسیب دیده و یا جدا می شوند. در نوع پیشرفته این بیماری، قسمتی از استخوان که در خون رسانی مشکل دارد از استخوان اصلی جدا شده و ممکن است جابه جا شود و یا درجای خود بماند.

و با توجه به آناتومی بیمار، پیشرفت بیماری و دیگر عوامل، راه درمانی انتخاب می شود و ممکن است نیاز به جراحی باشد.

  • آرتروز استخوان های مچ پا
  • شکستگی در ناحیه مچ پا

به طور کلی بیماری های کف پا، بیماری های مچ پا و مشکلات در نواحی پا و استخوان، در نوجوای و جوانی، درصد بهبود بالاتر است. زیرا قابلیت بازسازی استخوان در سنین پایین تر بهتر است. و یک عامل مهم دیگر در بهبودی فرد این است که، در صورت احاسس درد و آسیب، سریعا به بهترین پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کرده و استراحت کند تا آسیب ها تبدیل به مسئله جدی برای فرد نگردد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + یک =