درمان خشکی مفاصل

آیا مفاصل شما در هنگام صبح خشک و سفت می شود؟

آیا با راه های درمان خشکی مفاصل آشنایی دارید؟

آگر مدت هاست که با خشکی مفاصل دست و پنجه نرم می کنید، با ما در این مقاله همراه باشید.

درمان-خشکی-مفاصل

درمان-خشکی-مفاصل

با سرد شدن هوا و افزایش سن، خشکی مفاصل تشدید شده و دامنه حرکتی فرد را تحت تأثیر قرار می گیرد. معمولاً در هنگام صبحگاه و زمانیکه فرد می خواهد فعالیت های روزانه خود را شروع کند، سفت شدن مفاصل مختلف بدن می تواند وی را از انجام بسیاری از اعمال باز دارد.

خشکی مفاصل زانوها یکی از رایج ترین انواع این عارضه می باشد. سالیان سال استفاده از مفاصل، ماهیچه ها و استخوانها می تواند موجب تحلیل این ارگان ها شود. بسیاری افراد بعد از بیدار شدن با خشکی مفصل مواجه می شوند. چند ساعت خوابیدن در هنگام شبانگاه می تواند باعث کاهش سطح مایعات بدن شود. این موضوع ابتدایی ترین علت خشکی مفصل در هنگام صبحگاه می باشد.

برای درمان خشکی مفاصل، پزشک ابتدا در صدد کشف علت علائم شما برآمده و سپس بهترین درمان را برای شما برنامه ریزی می نماید. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی بادکتر احسان فلاح متخصص ارتوپدی شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به اینستاگرام مراجعه کنید.

خشکی مفاصل ممکن است خفیف بوده و تنها پس از مدتی نشستن پیاپی، میزان تحرک شما را محدود نماید. همچنین میزان خشکی مفاصل در برخی مواقع آنقدر شدید می شود که در عمل مفاصل را از کار می اندازد.

در صورتیکه به طور ناگهانی به خشکی مفصل دچار شدید و درد ناشی از این عارضه تا 5 الی 7 روز با شما باقی ماند، بهتر است به پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید. لذا در صورتیکه با موارد ذیل مواجه شدید، بهتر است پزشک خود را مطلع نمایید:

 • درد شدید
 • ورم مفاصل
 • دفورمه شدن مفاصل
 • ناتوانی در حرکت دادن مفاصل
 • احساس داغ شدن و قرمزی در هنگام لمس موضع

در صورتیکه خشکی مفاصل در سن شما رایج نمی باشد، شاید این عارضه نشانه ای از یک مشکل بزرگتر باشد. اولین گام برای شناسایی علت و درمان خشکی مفصل، معاینات فیزیکی توسط پزشک متخصص می باشد. لذا ممکن است برای تشخیص دقیق تر آزمایشات و یا تصویر برداری های تشخیصی برای شما تجویز گردد. پس از کشف علت دقیق علائم شما، متخصص ارتوپدی بهترین راه درمان را برای شما انتخاب می نماید.

علت خشکی مفاصل

در برخی موارد خشکی مفاصل با درد و تورم همراه می شود. این عارضه می تواند در هنگام راه رفتن، ایستادن و یا تحمل وزن توسط مفاصل بروز کرده و یا تشدید شود. تنها علت خشکی مفاصل افزایش سن نبوده و عوامل زیادی می توانند در بروز این عارضه نقش حیاتی بازی کنند. این عوامل شامل آرتریت، لوپوس و بورسیت بوده و رژیم غذایی و وزن بدن می توانند در بروز و یا تشدید خشکی مفصل تأثیر گذار باشند. در ذیل به برخی از دلایل بروز خشکی مفاصل به اختصار اشاره می نماییم:

 • روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید
 • آرتروز
 • لوپوس
 • بورسیت ( بورس ها کیسه های حاوی مایعات هستند که می توانند موجب کاهش اصطکاک و اتصال بین مفاصل و ارگان ها مجاور شوند.)
 • نقرس
 • سرطان استخوان

نتیجه گیری

خشکی مفاصل یکی از شایع ترین بیماری های ارتوپدی بوده و ممکن است به دلایل مختلفی فرد را درگیر نماید. لذا برای درمان خشکی مفاصل، پزشک ابتدا در صدد کشف علت علائم شما برآمده و سپس بهترین درمان را برای

شما برنامه ریزی می نماید.

متخصص ارتوپد خوب در تهران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 11 =