درمان دررفتگی مادرزادی لگن

چگونه می توان دررفتگی مادرزادی لگن را درمان کرد؟

آیا تنها گزینه ی درمان دررفتگی مادرزادی لگن، عمل جراحی می باشد؟

آیا راهی برای جلوگیری از دررفتگی مادرزادی مفصل لگن وجود دارد؟!؟

Congenital hip dislocation یا همان دررفتگی مادرزادی لگن به حالتی اطلاق می شود که نوازد با مفصل لگن ناپایدار و غیرمستحکم به دنیا بیاید.

دررفتگی مادرزادی را اصطلاحا دیسپلازی مفصل لگن نیز می گویند. به خاطر داشته باشید با افزایش سن کودک، بی ثباتی مفصل لگن نیز شدید تر خواهد شد، تا جایی که ممکن است تنها روش برای رفع این عارضه، جراحی دررفتگی مادرزادی مفصل لگن باشد.

نحوه دررفتن مادرزادی مفصل لگن

گاها در طول رشد جنین، قسمت گوی مانند مفصل لگن از قسمت کاسه ای آن خارج می گردد. اصطلاحا به این حالت خروج سر استخوان ران (فمور) از استابولوم (قسمت کاسه ای مفصل لگن) می گویند.

طبق آمار به دست آمده؛ ابتلا به دررفتگی مادرزادی لگن در نوزادان، حدود یک نفر در هر ۱۰۰۰ نفر می باشد. همچنین نوزادان دختر بیشتر به این عارضه مبتلا می شوند تا نوزادان پسر!!!

علل موثر در دررفتگی مادرزادی مفصل لگن

علت دررفتگی مادرزادی مفصل لگن

عوامل مختلفی در ایجاد دررفتگی مادرزادی مفصل لگن موثر هستند. از جمله دلایل شایع در این عارضه می توان به شکل گیری غیر طبیعی مفصل لگن در طول شکل گیری جنین اشاره نمود.

–         کم بودن مایع آمنیوتیک در دوران بارداری

–         وضعیت بریچ جنین (جنین در شرایط بریچ از ناحیه ی سر به دنیا می آید.)

–         سابقه ی خانوادگی ابتلا به دررفتگی مادرزادی مفصل لگن

–         فضای کم برای رشد جنین در رحم مادر

–         همچنین دررفتگی مادرزادی مفصل لگن در بارداری اول بیشتر از سایر دفعات بارداری می باشد.

علائم دررفتگی مادرزادی لگن

ممکن است این عارضه در دوران نوزادی علائم مشهودی به همراه نداشته باشد. به همین دلیل لازم است تا نوزاد در دفعات مختلف توسط متخصص ارتوپدی معاینه شود.

علائم این عارضه در کودکان بالاتر از سه ماه به صورت لنگیدن پا، ابداکشن محدود و طول پاهای مختلف (درصورتی که دررفتگی تنها در یک سمت اتفاق افتاده باشد) دیده می شود.

دکتر سید علیرضا امین جواهری، جراح و متخصص ارتوپد در تهران، آگاه به دانش روز دنیا، آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشد. شما می توانید از طریق شماره های زیر با ایشان ارتباط برقرار نمایید:

شماره های تماس:  ۰۹۳۳۴۱۳۱۰۰۴ –  ۷۱۰۶۲۴۰۰

صفحه اینستاگرام دکتر علیرضا امین جواهری

–         تشخیص دررفتگی مادرزادی لگن

معمولا روش ها و معاینات فیزیکی در تشخیص این عارضه تاثیر بیشتری دارند. غربالگری این بیماری در اولین سال زندگی کودک صورت می پذیرد.

جراحی دررفتگی لگن مادرزادی

پزشک با بررسی شواهد به تشخیص عارضه ی موجود می پردازد. به دنبال تشخیص صحیح بهترین روش درمانی برای رفع بیماری از سوی جراح ارتوپد انتخاب می شود.

در تشخیص مناسب روش های تصویری مانند استفاده از اوتراسوند نقش موثری دارند (مخصوصا در تشخیص دررفتگی مادرزادی لگن در نوزادان کمتر از ۴ ماه).

  • در بررسی نوزادان بالاتر از ۴ ماه و کودکان از روش رادیوگرافی نیز بهره گرفته می شود.

روش های مختلفی اعم از: تکنیک های غیرتهاجمی و تکنیک های تهاجمی در درمان دررفتگی مادرزادی لگن، مورد استفاده قرار گرفته می شود.

در این قسمت نمونه ای از جراحی دررفتگی مادرزادی مفصل لگن توسط، دکتر سید علیرضا امین جواهری، فوق تخصص لگن از زوریخ سوئیس را مشاهده می نمایید:

درمان دررفتگی لگن مادرزادی در بزرگسالان

گاها ممکن است فرد نسبت به دررفتگی مادرزادی لگن خود بی اعتنا باشد و نسبت به درمان سریع آن بی توجهی نماید. در این حالت در سنین بزرگسالی با عارضه های مختلفی مواجه خواهد شد که ممکن است تنها راه برطرف ساختن این عوارض، انجام عمل جراحی باشد.

–         گاها ممکن است شدت آسیب دیدگی مفصل لگن به قدری باشد که نیاز به عمل تعویض مفصل لگن برای جبران عوارض موجود و جبران دامنه ی حرکتی مفصل مربوطه، باشد.

درمان دررفتگی مفصل لگن

کلام آخر

تشخیص زودهنگام و صحیح دررفتگی مفصل لگن باعث درمان به موقع این بیماری خواهد شد و دیگر کودک در سنین بزرگسالی دچار عوارض حرکتی نمی شود.

همچنین دقت داشته باشید، تشخیص به موقع این بیماری باعث می شود تا احتمال کسب نتایج قابل قبول و رضایت بخش از روش های غیرتهاجمی در درمان دررفتگی مفصل لگن، بیشتر شود و دیگر نیازی به اعمال جراحی نباشد.

اشتراک گذاری این پست


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 3 =