شایع ترین آسیب های زانو

مفصل زانو یکی از مفاصل پیچیده می باشد که اجزای مختلفی دارد و در مقابل بسیاری از ضربه ها آسیب پذیر است. برخی از شایع ترین آسیب های زانو شامل شکستگی زانو ، در رفتگی زانو ، پارگی رباط زانو و پیچ خوردگی زانو می باشد. بسیاری از آسیب های زانو به راحتی درمان می شوند و با استفاده از آتل بستن و ورزش های مخصوص فیزیوتراپی می توان به اصلاح انحرافات زانو پرداخت.

زانو از اجزای مهمی ساخته شده است و هر کدام از این اجزا می توانند آسیب ببینند. در اغلب واقع آسیب به زانو در اجزای مختلفی از زانو مشاهده می شود. درد و تورم از علائم شایع آسیب به زانو می باشند. به علاوه زانو می تواند گیر کرده و یا قفل شده باشد. بسیاری از آسیب های زانو باعث عدم ثبات زانو می شوند به گونه ای که فرد احساس می کند کنترلی بر روی زانوی خود ندارد.

شایع ترین آسیب های زانو

شایع ترین آسیب های زانو

شکستگی زانو

از شایع ترین آسیب های زانو می توان به شکستگی استخوان پاتلا در زانو اشاره کرد. همچنین قسمت انتهایی استخوان ران یا فمور و استخوان ساق پا یا تیبیا که در مفصل زانو به هم می رسند، می تواند شکسته شود. اغلب شکستگی های زانو در نتیجه ی نیروی زیادی اتفاق می افتد، مانند افتادن از بلندی و تصادف با ماشین.

در رفتگی زانو

دررفتگی زانو زمانی رخ می دهد که استخوان های زانو از جای اصلی خود خارج شوند. این در رفتگی می تواند کامل باشد و یا به صورت جزئی اتفاق بیفتد. برای مثال استخوان ران یا استخوان ساق پا می تواند از جای خود خارج شود. همچنین پاتلا می تواند از جای خود در برود. در رفتگی زانو می تواند در نتیجه ساختار غیر طبیعی زانو اتفاق بیفتد. در رفتگی زانو در افرادی که ساختار زانوی طبیعی دارند، در اثر فشار و نیروی زیادی ( تصادف، آسیب ورزشی و …) رخ می دهد.

آسیب رباط صلیبی قدامی

آسیب رباط صلیبی قدامی زانو معمولاً هنگام فعالیت های ورزشی رخ می دهد. ورزشکارانی که ورزش های سنگینی مانند فوتبال و بسکتبال انجام می دهند، بیشتر در معرض این آسیب هستند. تغییر جهت سریع و یا پریدن و افتادن نادرست می تواند به پارگی رباط صلیبی قدامی بینجامد. تقریباً نیمی از آسیب های رباط صلیبی قدامی همراه با دیگر آسیب ها مانند آسیب به غضروف، پارگی منیسک زانو و پارگی دیگر رباط ها می باشد.

آسیب رباط صلیبی پشتی

آسیب رباط صلیبی پشتی زانو معمولاً در نتیجه ضربه به زانوی خم شده از جلو اتفاق می افتد. این آسیب بیشتر در تصادفات با ماشین و ورزش های سنگین رخ می دهد. در اغلب موارد این آسیب جزئی بوده و به خودی خود ترمیم می شود.

مفصل زانو یکی از مفاصل پیچیده می باشد که اجزای مختلفی دارد و در مقابل بسیاری از ضربه ها آسیب پذیر است. دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا جراحی تعویض مفصل لگن را انجام می دهند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرساینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

پارگی منیسک زانو

این عارضه اغلب در خلال فعالیت های ورزشی رخ می دهد. پارگی منیسک زانو در نتیجه پیچ خوردگی زانو، ضربه، تغییر جهت ناگهانی و … به وجود می آید. این مشکل در نتیجه آرتریت و یا بالا رفتن سن و سال پیش می آید. گاهی تنها یک پیچ خوردگی غیر معمول برای پارگی منیسک زانو کافی می باشد.

پارگی تاندون زانو

تاندون های چهار سر ران و پاتلا می توانند کشیده شده و پاره شوند. این مورد می تواند برای هر شخصی پیش آید ولی در افراد میان سال  که فعالیت هایی مانند دویدن و پریدن دارند، بیشتر دیده می شود. نیروی مستقیم به زانو و فرود آمدن روی زانو به طور نا درست می تواند از عوامل این آسیب باشد.

منبع : https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/common-knee-injuries/


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − یک =