مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

قبل از تعویض مفصل لگن، جراح برای بیمار در رابطه با مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن توضیحات و نکات لازم را بازگو می کند. به این ترتیب بیمار به موقع از بیمارستان مرخص شده و قدرت لگن و عملکرد آن باز می گردد. همچنین احتمال لنگیدن و مشکلات ناشی از جراحی کاهش پیدا کرده و فرد سریع تر به فعالیت های روزانه خود باز خواهد گشت.

معمولاً فردی که جراحی تعویض مفصل لگن انجام می دهد ظرف ۶ هفته بعد از جراحی می تواند کم کم به فعالیت های روزانه خود باز گردد. ظرف ۱ سال فرد می تواند به طور کامل ریکاور شود و محدودیتی برای فعالیت های خود نخواهد داشت.

دوره نقاهت و بهبود در بیماران مختلف متفاوت است. مدت زمان مورد نیاز برای دوره نقاهت قابل پیش بینی نیست ولی تمرینات فیزیوتراپی و معاینه توسط پزشک مربوطه باید انجام گیرد تا دوره نقاهت به صورت کامل سپری شود.

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

چه میزان وزن می تواند بر روی مفصل لگن قرار گیرد؟

لیستی از اقدامات بعد از جراحی لگن و مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن به بیمار داده می شود. در ابتدا بیمار قادر به انداختن وزن کمی بر روی پای جراحی شده می باشد. به مرور این وزن افزایش خواهد یافت تا به مرور فرد بهبود یافته و عضلاتش قوی شود. این افزایش وزن نباید ناگهانی باشد. میزان وزن مناسب بر روی مفصل لگن بستگی به موارد زیر دارد.

  • نوع جراحی و نوع پروتز مصرفی
  • موقعیت طبیعی استخوان
  • چگونگی فیکس شدن پروتز بر روی استخوان طبیعی

برای مثال در صورتی که از پروتز بدون سیمان ارتوپدی استفاده گردد، بیمار باید مدت زمان بیشتری برای انداختن وزن بر روی مفصل صبر کند. به این دلیل که بافت استخوانی نیاز به زمان بیشتری برای رشد و یکی شدن با پروتز دارد.

بیمار چه زمانی می تواند از بیمارستان مرخص شود؟

اکثر بیماران بعد از جراحی تعویض مفصل لگن ظرف ۲ تا ۵ روز از بیمارستان مرخص می شوند. در صورتی که درد بیمار کنترل شود و بیمار قادر به انجام موارد زیر باشد می تواند از بیمارستان مرخص شود:

  • بلند شدن و خوابیدن روی تخت و راه رفتن مسافت ۵۰ تا ۱۰۰ متر با کمک وسیله ای مانند واکر و عصا
  • خوردن وعده های غذایی به صورت ایستاده
  • انجام نرمش ها و حرکات ورزشی ساده
  • پیروی از مراقبت های لازم برای جلوگیری از در رفتگی لگن
قبل از تعویض مفصل لگن، جراح برای بیمار در رابطه با مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن توضیحات و نکات لازم را بازگو می کند. دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا جراحی تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو را انجام می دهند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره با متخصص ارتوپد در تهران می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

بیمار چه زمانی می تواند رانندگی کند؟

برخی بیماران به زودی و بعد از ۲ هفته بعد از جراحی می توانند رانندگی کنند. ولی برخی دیگر از بیماران بعد از ۸ هفته می توانند رانندگی را شروع کنند. بیماران به هیچ عنوان نباید از داروهای مسکن برای از بین بردن درد و توانایی رانندگی استفاده کنند. این مورد هم غیر قانونی است و هم مورد ایمنی نمی باشد. عکس العمل ماهیچه ها و قدرت آنها باید به مرور باز گردد تا فرد بتواند مهارت های لازم قبل از جراحی را برای رانندگی به دست آورد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =